• GİRESUN İLİ TİREBOLU İLÇESİ IŞIKLI KÖYÜ DERNEĞİ

İlköğretim Okulumuz

İLKÖĞRETİM OKULUMUZU ONARARAK KÖYLÜLERİMİZİN KULLANAMINA SUNUYORUZ

  

IŞIKLI KÖYÜ

KÜLTÜR MERKEZİ

1996 Yılında eğitim-öğretime kapatılan İlkokulumuzu yeniden köylülerimizin kullanımına sunuyoruz.

IŞIKLI KÖYÜ KALKINDIRMA YARDIMLAŞMA VE KÜLTÜR DERNEĞİ&IŞIKLI KÖYÜ MUHTARLIĞI İŞBİRLİĞİ İLE


IŞIKLI KÖYÜ İLKOKULUNUN HAZİN ÖYKÜSÜ

“Okulumuzun Tarihçesi”

 

Yurdumuzda okullaşma oranının çok düşük olduğu tek parti iktidarı döneminin sona ermesi ile, 1950’’li yıllardaki eğitim-öğretim hamlesinin bir sonucu olarak hızla yurdumuzda okullar açılmaya başlandı.

1950’li yıllardan önce, yani 1942 yılından itibaren köyümüzün çeşitli mahallelerinde eğitim-öğretim başladı. Evlerde talebeleri okutan ilk eğitmenler, Beşikdüzü Köy Enstitüsü mezunu olan Ramis İpek ve Haşim Bekar’dır.  Ramis İpek kendi köyümüz, Haşim Bekar ise Recepli Köyündendir. Ancak Recepli Köyü 1940’lı yıllarda Işıklı Köyünün bir mahallesi olduğundan, her iki eğitmen de aynı köyden idi.

Köyümüzde devlete ait projeli okul 1961 yılında Ortagüney Mahallemizde açılmıştır. Okul iki sınıflı, ayrı binalarda tuvaletler ve öğretmen lojmanı olarak bir kampüs şeklinde inşaa edilmiştir.

Okulumuzun ilk öğretmeni Şalaklı Köyünden Yakup Uyar hocadır. Haşim Bekar ise eğitmen olarak görev yapıyordu. Okulun ilk açıldığı 1961-62 öğretim yılında 100 civarında öğrencisi vardı. 1962 yılında Yakup Uyar başka bir okula tayin olunca yerine Eynesil’li  Halim Gökal gelmiştir.    1964 yılında Haşim Bekar vefat edince, yerine kaderin bir cilvesi olarak öğretmen okulundan yeni mezun olan oğlu İbrahim Bekar tayin olmuştur. (İbrahim Bekar daha sonra Almanya’ya gitmiş ve orada genç yaşında vefat etmiştir.)

Halim Gökal 1966 yılında başka bir okula tayin edilmiş, onun yerine köyümüze Karakeş Köyünden Nejat Gök köyümüz ilkokuluna öğretmen olarak tayin olmuştur.

Köyümüzün öğrenci mevcudu her geçen yıl arttıkça öğretmen sayısı da artmıştır. Yurdun çeşitli yerlerinden öğretmenlerin görev yaptığı okulumuzda, köyümüzün yetiştirdiği öğretmenlerimiz de görev yapmıştır. Bu öğretmenlerimiz, Hayri Memiş, Mustafa Kübüç, Orhan Köksal, Ömer Kavraz, merhum Hamza Topal, Mehmet İpek ve Şengül Ünal’dır.  Bu öğretmenlerimiz içinde Mehmet İpek 1976-1985 yılları arasında okulumuzda 9 yıl çalışmıştır. Orhan Köksal ise 1969 yılından 1996 yılına kadar 27 yıllık öğretmenlik hayatının 2 yıllık asker öğretmenlik bölümü hariç, 25 yılını köyümüz ilkokulunda çalışarak bir rekor kırmıştır.

Köyümüze ilk kez bayan öğretmen ataması 1980-81 öğretim yılında yapılşmıştır. Bu öğretmenler, Münevver Gökçen ve Sevinç Ceylan’dır. Daha sonra köyümüz gelini Şengül Ünal’da okulumuzda görev yapmıştır. Komşu köyümzden İbrahim Ayeser’de okulumuzda 6 yıl uzun süre görev yapan  öğretmenlerimizdendir.

1984-85 eğitim öğretim yılında 220 öğrenci mevcudu olan okulumuzda 6 öğretmen görev yapıyordu. O yıllarda komşu köylerimiz, Kovanpınar, Yağlıkuyumcu, Recepli, Belen ve Kuskunlu köyü ilkokullarına giden öğrencilerimiz de eklendiğinde köyümüzde 300 civarında ilkokul öğrencisi vardı.

Ancak 1986 yılından sonra öğrenci sayımız hızla düşmeye başlamıştır. Sebebi genç nüfusun gurbete gitmesiydi. 1996 yılına kadar düşüşün devam ettiği öğrenci ve öğretmen sayısı dip yapmış ve okulumuz kapanmıştır.  1996 yılında kapanan okulumuzda kayıtlı 13 öğrencimiz taşımalı eğitim sistemiyle başka okullara gönderilmiştir.

1996 yılında, öğretmen Orhan Köksal Işıklı Köyü İlkokulu’nun kapısına kilit vurarak emekli olmuştur.  Okulumuz halen metruk bir vaziyette olup, yılların anıları ile başbaşa üzgün ve garip bir biçimde kendisine uzanacak elleri beklemektedir.   

 

Öğretmen Av. Mehmet  İPEK


CEP TELEFONUNUZU
DERNEĞE KAYDEDİNİZ

SİNAN PÜRÇEK 
YÖNETİM KURULU BAŞKANI
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.929518.0013
Euro18.183018.2559
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret421148