• GİRESUN İLİ TİREBOLU İLÇESİ IŞIKLI KÖYÜ DERNEĞİ

Dernek Tarihçesi

Kuruluş Hikayemiz

Yıl 1984

Köylülerimizin yoğun olarak gurbete çıktığı yıllar. Özellikle İstanbul hemşehrilerimizi çeken merkez.

Köyün Nüfus Sayımlarına bakıldığında, o yıllarda köyün hızla boşaldığı görülüyor. Mesela 1980 sayımında 1158 olan köyümüzün nüfusu 1985 yılında 1002’ye, 1990 yılında 757’ye 2000 yılında ise 440’a düştüğü görülmektedir. Bu köyden kente hızlı bir göçün sonucudur.

Bu göç dalgası İstanbul’da ciddi bir Işıklı Köyü nüfusu oluşmasına neden oluyordu.

O yıllarda köye ve köylümüze özlemden,  doğup büyüdüğümüz yerleri kaderine terk etmemek için Yahya İpek’te bir köy derneği kurma fikri belirdi. Yıl 1984. Bir sohbet esnasında Kazım Horoz’un da aynı fikirleri taşıdığını görünce ikisi birlikte bu misyonu üstlenerek Işıklı Köyü Derneğinin altyapısını oluşturmaya başladılar.

O yıllarda mahallemiz olan Çamlıköy’den Arif Duman’da bu oluşuma ciddi katkılar sağlamış ön çalışmalar için Güngören’de bulunan ofisini tahsis etmişti.

Yahya İpek ve Kazım Horoz İstanbul’da köylülerimizin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde toplantılar yapmış, bir dernek kurmanın gerekliliğini anlatmışlardı.

Güngören’de, Zeytinburnu’nda, Bahçeköy’de, Kadıköy-Hasanpaşa’da geniş katılımlı toplantılar gerçekleştirildi. Toplantılarda ciddi olumlu görüş ve desteklerin yanında, olumsuz görüş beyan edenler de oluyordu. Gençlerin yanında büyüklerimizin de dernek kurma fikrine ciddi destekleri oluyordu.

Zeytinburnu’nda oturan rahmetli Hamdi Memiş’in manevi desteklerini de burada zikretmek gerekir. Kendileri her zaman dernek kurma fikrine destek vermiş ve desteğini hiçbir zaman esirgememiştir. Allah rahmet eylesin.

Bu çalışmalar hevesle sürdürüldü ama çeşitli nedenlerden dolayı o yıllarda derneğimizi kurmak nasip olmadı.

2000’li yıllar sonrasına doğru İstanbul’da bulunan köyümüz gençleri daha önceleri bu misyonu üstlenmiş olan Yahya İpek’e “bir dernek kuralım, siz bu işe önderlik ve ağabeylik yapınız” baskısı kurdular. Bu gençler ilk dernek kurma çalışmalarının yapıldığı yıllarda daha dünyaya bile gelmemişlerdi. Derneği kurduğumuz 2006 yıllarında  20-22 yaşlarında olan bu gençler pek ala derneği ayakta tutup işlerlik kazandırabilirlerdi.

Bu görüşten yola çıkan Yahya İpek yeniden çalışmalara başladı. O yıllarda Çavuşbaşı Belediyesi Başkan Yardımcısı olan İpek aynı zamanda Beykoz Giresunlular Derneğinin de Başkan Yardımcılığını yapıyordu.

Köylülerimiz 5 Kasım 2006 tarihinde Beykoz Giresunlular Derneğine davet edilerek bir toplantı gerçekleştirildi. Bu toplantı da Dernek kurulması kesin karara bağlandı. O yıllarda aynı binada yayınlarını gerçekleştiren Mavi Karadeniz televizyonu da toplantıya davet edilerek kuruluş toplantımız canlı yayınla tüm dünyaya duyurulmuştu.

Toplantı da Yahya İpek’in kurucu başkanlığında, Ahmet Kavraz, Ali Ünal, Hakan Topal, İbrahim Sağlık, İzzet İpek, Kemal Kahya, Coşkun İpek, Mehmet İlhan, Cevat Topal, Haydar Pürçek ve Recep Memiş’in kurucu yönetim kurulunu oluşturması karara bağlandı.

Yahya İpek ve Kazım Horoz

CEP TELEFONUNUZU
DERNEĞE KAYDEDİNİZ

SİNAN PÜRÇEK 
YÖNETİM KURULU BAŞKANI
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.929518.0013
Euro18.183018.2559
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret421148